Az előadás, „Kommunikációs zsákutcák és emberi játszmák”, feltárja a mindennapi kommunikáció során felmerülő rejtett csapdákat, amelyek gyakran észrevétlenül torzítják a társas interakciókat. Ezek a zsákutcák akkor jönnek létre, amikor a kapcsolatokban rejtett elvárások, sérülékeny pontok és ki nem mondott érzelmi igények vezérlik a párbeszédet, amelyek szinte megjósolható konfliktusokhoz vezetnek.
Az emberi játszmák – Eric Berne tranzakcióanalíziséből kiindulva – olyan ismétlődő interakciós mintázatok, amelyeket tudattalanul játsszunk, és amelyeknek az a céljuk, hogy kielégítsék a rejtett érzelmi szükségleteinket. Ezek a játszmák sokszor nemcsak a hétköznapi kommunikációt torzítják el, de hosszú távon komoly kapcsolatromboló hatással is bírnak.
Egyes kutatások azt állítják, hogy az emberi agy úgy van „huzalozva”, hogy bizonyos helyzetekben szinte automatikusan belecsúszik ezekbe a zsákutcákba és játszmákba, anélkül hogy észrevennénk. Az agy „társas fájdalomközpontja” (az anterior cinguláris kéreg) ugyanazokat a reakciókat váltja ki egy kapcsolati kudarc esetén, mint egy fizikai sérülés során. Ez magyarázza, miért érezzük olyan intenzíven a verbális vagy érzelmi konfliktusokat, mintha ténylegesen bántanának bennünket – és ez az oka annak is, hogy miért védjük meg magunkat tudattalan játszmák révén. A tudatosság ezen zsákutcák és játszmák mögötti mechanizmusokról az első lépés a felszabadulás felé.
Az előadás során segítünk megérteni ezeket az agyi folyamatokat, és bemutatjuk, hogyan kerülhetjük el a tudattalan viselkedést, hogy harmonikusabb, őszintébb kapcsolatokat építhessünk.